ABD ve İngiliz savaş uçakları Yemen’e hava saldırısı düzenledi

Suudi Arabistan‘a ait Alarabiya televizyon kanalı, kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki Husi hedeflerine yönelik askeri operasyon başlattığını aktardı.

AA’nın Yemen’deki yerel kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, ABD ve İngiliz savaş uçakları gece saatlerinde Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinde bazı noktalara hava saldırısı düzenledi.

Batı medyasında yer alan haberlere göre saldırıların uçak, gemi, tomahawk füzeleri ve denizaltılarla yapıldığı aktarıldı.

Operasyonda İngiltere’nin de yer aldığı belirtildi

Pentagon saldırıları doğruladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) saldırıları doğruladı.

Reuters’in Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberine göre, saldırılarda drone üretim merkezleri ve silah depoları vuruldu.

Düzenlenen hava saldırılarına ilişkin sosyal medya hesaplarından görüntülere yer verildi.

Kızıldeniz’de neler oluyor?

Son dönemlerde Yemen’deki Husilerin, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşılık ticari gemilere yönelik eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı.

Pentagon, 6 Aralık 2023’te Yemen’deki Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası “Deniz Görev Gücü” kurulması için görüşmeler yaptıklarını bildirmiş, 18 Aralık’ta da “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu misyon oluşturulduğunu duyurmuştu.

Husilerin saldırıları, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan ve küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin yapıldığı Süveyş Kanalı’ndan geçişleri tehlikeye atarken, Kızıldeniz’de ticari gemilerin uğradığı saldırılar ve şirketlerin pes peşe aldığı kararlar, küresel ekonomide yeni bir “tedarik zinciri krizi”nin başlayacağına ilişkin endişeleri artırmıştı.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *