ABD’li gazeteci Hersh: Biden, Kuzey Akım’ı patlatan ekibin gizli planlarını ifşa etti

Pulitzer ödüllü ABD’li gazeteci Seymour Hersh, Rus RT televizyonuna yaptığı açıklamada, “Başkan, basın toplantısında şunu söyledi: Kuzey Akım’ı durduracağız. Bu sözlerinin ardından gazeteci bir şey sordu. Tüm bunlar biliniyor, belgelendi ve akşam haberlerinde verildi. Gazeteci, ‘Bunu nasıl yapacaksınız?’ diye sordu. Biden de, ‘Size bunu nasıl yapacağımızı bildiğimizi söyleyeceğim. Bunu yapabiliriz’ dedi” ifadelerini kullandı.

Başlarda boru hatlarına dönük saldırının gizli operasyon olarak planlandığını söyleyen Hersh, “Biden bunu söylerken patlatıcılar artık birkaç ay Baltık Denizi’nin dibindeydi” dedi.

‘Avrupa’nın NATO’ya destek vermesi gerektiği şeklinde açıklama getirdiler’

Biden’in bu saldırıyı, Almanya ve Batı Avrupa’ya, kış gelince Kuzey Akım-2’nin vanasını açmaması için düzenlediğini anlatan ABD’li gazeteci, “Almanya yönetimi, boru hattını durdurmak için yaptırım uyguladı, ama yenisini açmaları gerekiyordu” diye konuştu.

Hersh, ABD’nin misyonunun, Avrupa’nın NATO’ya desteğini ve silah sevkiyatıyla ‘kesinlikle Rusya’ya karşı olan vekalet savaşına’ katılımını sürdürmesini takip etmek olduğunu kaydetti.

‘Snowden, NSA’nin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini söyleyen tek kişiydi’

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) içinde, mahkeme izni olmadan Amerikalıları dinlemenin yasak olduğunu, ama sonra bu kuralın değiştiğini ve herkesin bunu bildiğini ama susmayı tercih ettiğini anlatan Hersh, bir tek Snowden’in bunu kabul etmediğini belirterek şunları söyledi: “Snowden, bir politikacı değil bir teknoloji uzmanı olarak bunu yapmayı reddetti. O dönemde, NSA’de neredeyse 25 bin kişi çalışıyordu. Bu sayının daha fazla olduğunu biliyorum, ama doğrusunu söyleyelim, yaklaşık yüzde 10’u bu önemli kuralların değiştiğini doğrudan biliyordu. Bu birkaç bin kişi içinde sadece biri, ABD Anayasası’nın en hassas ilkelerinden biri olan ve mahkeme kararı olmadan takip edilmeyecek ifade özgürlüğü hakkının doğrudan ihlal edildiğini açık açık söyledi.”

Seymour Hersh, Rus gazını Baltık Denizi’nin altından Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarına 26 Eylül 2022’de İsveç ve Danimarka’nın münhasır ekonomik bölgeleri içinde düzenlenen sabotajı ABD ve Norveç’in gerçekleştirdiğine dair 8 Şubat’ta bir haber yayımlamıştı.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *