ABD’nin Rus Arktik LNG-2 projesine ilişkin yaptırımlarına Çin’den tepki

Tek taraflı yaptırımların sorunların çözümüne yardımcı olmayacağını kaydeden Mao, “Gerçekler, yaptırımların ve baskının sorunları çözemeyeceğini, tam tersine yan etkilere yol açabileceğini kanıtladı. Çin her zaman tek taraflı yaptırımlara ve bölge dışı yetki müdahalelerine karşı çıktı” ifadelerini kullandı.

Mao, Çin ve Rusya’nın karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ruhuyla normal ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye devam edeceğini vurguladı.

Daha önce Kommersant, projedeki yabancı şirketlerin yaptırımlar nedeniyle sözleşmelerinin ifası konusunda ‘mücbir sebepler’ ilan ettiğini yazmıştı. Rusya hükümetinden Kommersant’a yapılan açıklamada, söz konusu şirketlerin Fransız TotalEnergies, Çinli CNOOC ve CNPC ile Japon Mitsui ve JOGMEC konsorsiyumu olduğu ifade edilmişti. Bu şirketlerin her biri, projede yüzde 10’ar hisseye sahip. Rus Novatek de geri kalan yüzde 60 hissenin sahibi durumunda.

ABD’nin 2 Kasım’da duyurduğu yaptırımlar, Arktik LNG-2 projesiyle ilgili tüm operasyonların yasaklanmasını öngörüyordu.

Arktik LNG 2, Yamal LNG’nin ardından Novatek şirketinin ikinci LNG üretim projesi olma özelliğini taşıyor. Yılda 19.8 milyon LNG üretilmesi planlanan projede birinci ünitenin 2023, ikincisinin 2024 ve üçüncüsünün 2026’da devreye alınması öngörülüyor.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *