ABD’nin Ukrayna’ya teslim ettiği Bradley’ler neden karşı saldırıyı güçlendirmiyor?

Biden yönetimi, Kiev’e yönelik diğer silahların yanı sıra 30 ABD yapımı Bradley piyade savaş aracını içeren 500 milyon dolarlık bir askeri paket daha duyurdu.

Bu araçların en az 17’si, Ukrayna ordusunun başarısız karşı saldırı girişimi sırasında hasar gördü veya imha edildi.

Peki, ek bir Bradley araçları sevkiyatının Ukrayna ordusu için faydalı olacak mı? Eski Pentagon analisti Karen Kwiatkowski bu konuda şüpheli.

“Pekala, 1998 yapımı ‘Pentagon Savaşları’ filmini izlediyseniz, bu araçları en başta nasıl geliştirdiğimizi merak edebilirsiniz. Ve tabii ki, o dönemin ve bugünün ABD askeri satın alma sistemindeki gecikme nedeniyle, bunlar 1980’lerin teknolojisi ve tasarımından kalma.”

Eski Pentagon analisti, Ukrayna’ya teslim edilen naftalin Bradley’lerle birlikte ABD’nin şu anda bu piyade savaş araçlarını modifiye etme sürecinde olduğunu söyledi:

“Değişim programı aslında 2010’da başlatıldı ve kazanan şirket (veya bir kombinasyon) tarafından üretim 2027’ye kadar başlamayacak. Sistemin geri kalanı olmadan, bugün Ukrayna’da gördüğümüz gibi, silahların yetenekleri sınırlı.”

Kwiatkowski ayrıca, söz konusu sevkiyatların American Rheinmetall ve General Dynamics’in yararlanacağı bir şey olduğuna dikkat çekti.

Yeni bir aracın geliştirilmesinin ABD askeri bütçesinde bir artışa yol açıp açmayacağı sorulduğunda ise Kwiatkowski şunları söyledi:

“Yaşamım boyunca ABD savunma bütçesi her yıl arttı ve tek bir savaş ‘kazanılmadı.’ Gelecek Pentagon bütçesi 842 milyar dolar ve bu tüm istihbarat bütçesini içermiyor, bu nedenle 2024’te yılda bir trilyon doların epey üzerinde olacağız. Savunma sanayinin her eyaletteki etkisi ve yaygınlığı nedeniyle bu bütçe büyümeye devam edecek, ABD iflas edene kadar.”

Kwiatkowski, bir Pentagon yetkilisinin karşı saldırının ‘hiçbir cephede beklentileri karşılamadığını’ kabul eden bir Amerikan askeri temsilcisine atıfta bulunarak hem Kiev hem de Washington’ın Ukrayna karşı saldırısının beklenenden daha yavaş ilerlediğini kabul etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev’in karşı saldırısının başlangıcında herhangi bir stratejik hedefe ulaşamadığını, 180’den fazla tank ve 400’den fazla zırhlı araç kaybettiğini vurgulamıştı.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *