Alman basını: NATO, Kiev’e silah sevkiyatının koordinasyonunu üstlenmek istiyor

Alman Handelsblatt gazetesinin kaynaklarına dayandırdırarak verdiği haberinde, NATO’nun Ukrayna’ya yardımın bir ittifak programı değil, her üye ülkenin egemen kararı ve Kiev ile ikili anlaşmalar meselesi olduğunu sürekli vurgulamış olmasına rağmen, şimdi kendisini Washington’daki olası bir iktidar değişikliğinden korumak için, Ukrayna’ya silah tedarikinin koordinasyonunu üstlenmek istediği belirtildi.

NATO liderliğinin, Ukrayna Temas Grubu olarak da bilinen Ramstein formatının NATO yapılarına entegre edilmesinin ve böylece kendisini Washington’daki olası bir iktidar değişikliğinden korumayı düşündüğüne vurgu yapılan haberde, bu hafta NATO üyesi ülkeler arasında ilk kez böyle bir olasılığın konuşulduğu kaydedildi.

Haberde, Batılı diplomat ve hükümet yetkililerine atıfla, “NATO içinde köklü bir değişim başlıyor: Batı savunma ittifakı Ukrayna’ya silah tedarikinin koordinasyonunu devralmaya yönelik planlar hazırlıyor” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Atlantik İttifakı’nda, eski devlet başkanı Donald Trump‘ın kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerini kazanması durumunda Washington’un Kiev’e silah sağlamaya devam edeceğine dair tereddütün artğına vurgu yapıldı.

Entegrasyon planının, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından geliştirildiği bilgisine yer verilen haberde, Alman hükümetinin bu girişime ‘NATO’nun Rusya’ya karşı savaş başlattığı’ anlamına gelebileceği için şüpheyle yaklaştığı kaydedildi.

Girişimin Doğu Avrupa ülkelerinin hükümetleri tarafından da desteklendiği ancak bunların hangi ülkeler olduğu belirtilmedi.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *