Arjantin’in ilginç başkanı göreve başladı: İlk işi birçok bakanlığı kapatmak oldu

Arjantin’in yeni Devlet Başkanı Javier Milei, dün Ulusal Kongre’de yemin ederek göreve başladı. Seçimi kazandığından beri uluslararası medyada konuşulan Milei, binlerce kişinin toplandığı Kongre önünde konuşma yaptı, geçitler düzenledi. Devlet liderinin de katıldığı tören ardından Milei, söz verdiği bakanlıkları kapatmayı hayata geçirdi.

Kuşak ve bastonunu önceki Devlet Başkanı Alberto Fernandez’den alan Milei, halka seslenişinde şunları söyledi:

“Bugün, Arjantin için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bugün uzun, üzücü bir çöküş ve gerileme dönemini kapatıyoruz. Ülkemizin yeniden inşası yoluna giriyoruz. Arjantinliler ezici bir çoğunlukla geri dönüşü olmayan değişim arzularını dile getirmişlerdi.

Giden hükümet bizi hiperenflasyona doğru yolda bıraktı. Böyle bir felaketin yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız. Dişimizle, tırnağımızla mücadele edeceğiz”

Arjantin’in yeni Cumhurbaşkanı Javier Milei, göreve başladığı ilk gün hükümet bakanlıklarını 21’den 9’a düşüren bir kararname imzaladı. İç, dış, ekonomi, adalet, altyapı, dış ilişkiler, güvenlik ve savunma gibi bakanlıklar kalırken, eğitim, sağlık, kültür ve kadın hakları gibi bakanlıklar kaldırıldı.

Törene bazı devlet liderleri de katıldı

Yemin törenine, İspanya Kralı VI. Felipe, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Brezilya’nın eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric de katıldı.

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun da törene davet edildiği fakat katılmayacakları açıklanmıştı.

Konvoyu durdurup köpek sevdi

Köpek sevgisiyle bilinen Milei, yemin töreninin ardından kongreden başkanlık sarayı Casa Rosada’ya geçtiği sırada konvoyunu durdurarak, bulunduğu araçtan indi ve sahipsiz bir köpeği sevdi.

Milei, Arjantin Merkez Bankası’nı kapatacağını açıklamıştı

Ekonomist ve eski televizyon yorumcusu olan 53 yaşındaki Milei, Arjantin Merkez Bankası’nı kapatmak istediğini belirtmiş, ülke ekonomisini düzeltme sözü vermişti. Milei’nin ABD dolarını ülkenin resmi para birimi yapma vaadi halktan büyük destek toplamış, ancak birçok ekonomi uzmanı bunun ekonomik bir felakete yol açacağını ifade etmişti. Yıllık enflasyon oranının yüzde 200’e yaklaştığı Arjantin’de 5 kişiden ikisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *