Biden: İsrail, vatandaşlarını korumak için ‘her türlü hak ve sorumluluğa’ sahip

7 Ekim’den bu yana düzenli olarak temas halinde olan ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tekrar görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden ve Netanyahu‘nun Gazze’deki gelişmelerin yanı sıra Hamas’ın elinde olduğuna inanılan Amerikan vatandaşları da dahil olmak üzere rehinelerin yerlerinin tespit edilmesi ve serbest bırakılmalarının sağlanması için sürdürülen çabaları ele aldıkları belirtildi.

Açıklamada ek olarak, “Ayrıca Gazze’den mümkün olan en kısa sürede ayrılmak isteyen yabancı uyrukluların güvenli geçişini sağlamak için devam eden görüşmeleri de gözden geçirdiler” cümlesi de yer aldı.

Beyaz Saray açıklamada şu cümlelere yer verdi:

“Başkan, ABD’nin Gazze’deki sivil halka yönelik insani yardım akışına devam eden desteğini ele aldı ve önümüzdeki dönemde bu desteğin arttırılmasına yönelik çabaları memnuniyetle karşıladı. Başkan, İsrail’in vatandaşlarını terörizme karşı savunma ve bunu uluslararası insancıl hukuka uygun bir şekilde yapma konusunda her türlü hak ve sorumluluğa sahip olduğunu yineledi.”

ABD Başkanı Biden‘ın ayrıca bu krizin ardından İsrailliler ve Filistinliler arasında kalıcı bir barışa giden yola odaklanmanın önemine dikkat çektiği belirtilirken Hamas’ın Filistin halkını ya da Filistinlilerin meşru isteklerini temsil etmediğinin altı çizildi.

Açıklamada son olarak, ikilinin “hem doğrudan hem de kendi ulusal güvenlik ekipleri aracılığıyla düzenli istişarelerde bulunmaya devam etme konusunda mutabık kaldıkları” belirtildi.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *