Biden yönetimi, bu kez Mısır’a parmak salladı: ‘Esad’la muhatap olma çabalarınızı dikkatle tartın’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın ‘Mısır’ı Esad yönetimiyle iştigal etme çabalarının Suriye halkına fayda sağlayıp sağlamadığını dikkatlice incelemesi için ikaz ettiği’ açıklandı.

Mısır, son aylarda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yeniden temas kuran Arap ve Körfez ülkeleri arasında yer alıyor.

2011’de Suriye’de vekalet savaşının başlamasında önemli rol oynayan ABD’nin bölgesel müttefikleri, Şam’ı Arap Birliği’nden dışlayıp tecrit etme çabasına girmelerinden 12 yıl sonra Esad yönetimiyle ilişkileri normalleştirme aşamasına geçti.

Bu çerçevede önceki gün Ürdün’ün başkenti Amman’da Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Irak dışişleri bakanlarının düzenlediği toplantıyla ilgili dün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mısırlı mevkidaşı Semih Şükri’den bilgi aldı.

Telefon görüşmesiyle ilgili ABD Dışişleri’nin yazılı açıklamasında, “Blinken, Esad rejimiyle ilişki kuranların, bu çabalarının Suriye halkının ihtiyaçlarına nasıl yanıt verdiğini dikkatle tartması gerektiğini vurguladı” denildi.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *