Black Hornet Nano İHA’ları neler ve neden ABD Ukrayna’ya tedarik ediyor?

ABD’li yetkililer yaklaşık bir haftadır Kiev’e NATO’nun Rusya’ya karşı sürdürdüğü vekalet savaşında yardımcı olmak üzere 400 milyon dolarlık yeni bir silah paketinin duyurusunu yaptı.

Doğrudan ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) kendi stoklarından alınan silahlar arasında NASAMS, Stinger ve Patriot hava savunma füzeleri, Stryker zırhlı araçları, TOW ve Javelin tanksavar füzeleri, obüs mühimmatı, HIMARS roketleri ve 28 milyon adet hafif silah mühimmatı bulunuyor.

Pazartesi günü isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, pakette küçük bir kuş büyüklüğünde pahalı ve sofistike bir insansız hava aracı (İHA) olan Black Hornet Nano’ların da yer alacağı bilgisini verdi.

Black Hornet’in kullanım amaçları ne?

Black Hornet Nano’lar sadece 17-18 gram ağırlığında birer mikro İHA. Askerler tarafından taşınabilir ve üç ayrı yerleşik kamera kullanarak çevredeki ortamın yüksek çözünürlüklü görüntülerini ve videolarını sağlamak için konuşlandırılabilirler. Küçük bir helikoptere benzeyen İHA’lar yaklaşık 100 milimetre uzunluğunda ve 25 milimetre genişliğinde olup ana rotor kanadının çapı yaklaşık 120 milimetre.

Black Hornet’leri kim üretiyor?

Black Hornet’ler 2010’ların başında Norveçli nano drone helikopter girişimi Prox Dynamics tarafından geliştirildi ve şimdi 2016 yılında Prox Dynamics’i 134 milyon dolara satın alan bir başka Norveçli firma olan FLIR İnsansız Hava Sistemleri tarafından üretiliyor.

FLIR, gözetleme ve otomatik sistemler, zırhlı araçlar için ekipmanlar, trafik algılama sistemleri ve yangın söndürme kameraları konusunda uzman bir firma.

Black Hornet’in menzili ne ve ne kadar hızlı uçuyor?

Black Hornet’ler 25 dakikaya kadar uçuş süresine sahip, 1.6 kilometre menzile kadar etkili dijital veri bağlantısıyla donatılıyor ve saatte 21 kilometre azami hıza sahip.

Black Hornet’lerin maliyeti ne ve neden bu kadar pahalı?

Black Hornet İHA’larının tahmini fiyat etiketi yaklaşık 195 bin dolar. Bu rakam, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın 2013 yılında 160 Black Hornet setinin (toplam 320 mikro helikopter) 31 milyon dolar karşılığında satın alınmasına yönelik olarak yaptığı sözleşmeye dayanıyor.

195 bin dolar karşılığında bir uzaktan kumanda, el tipi dokunmatik ekran, şarj edilebilir pil paketi ve taşınabilir, giyilebilir, darbelere dayanıklı özel bir kapta saklanan ikisi bir arada mini drone paketi sunuluyor.

Daha önce hangi ülkeler aldı?

2011’de ilk kez piyasa çıkışından bu yana 14 binden fazla Black Hornet üretildi ve söz konusu araçlar Norveç ve NATO ordularının yanı sıra Cezayir, Avustralya, Hindistan, Endonezya, Malezya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika tarafından askeri ve polis kullanımı için toplu olarak satın alındı.

Sistemlerin ilk muharebe konuşlandırması 2013 yılında, NATO’nun Afganistan’ı işgali sırasında İngiliz birlikleri tarafından kullanıldı. ABD, 2015 yılında gece görüşü ve gelişmiş navigasyon ile donatılmış temel insansız hava aracının değiştirilmiş versiyonlarını kullanmaya başladı ve bunların Deniz Piyadeleri Özel Harekat birimleriyle konuşlandırıldığını bildirdi; ABD ordusu, Asker Kaynaklı Sensör (SBS) programı için 140 milyon dolarlık bir sözleşme ile bunu izledi.

ABD, Ukrayna’yı Black Hornet’lerle donatan ilk ülke değil. Ağustos 2022’de İngiltere ve Norveç ortaklaşa 850 adet Black Hornet Nano satın aldı ve bunları aynı yılın kasım ayına kadar sunma taahhüdü vermişlerdi. Bu ayın başlarında Norveç Savunma Bakanlığı, FLIR’ın 1000 Black Hornet ve yedek parça daha tedarik edeceğini ve Ukraynalı operatör ve eğitmenleri bunları uçurmaları için eğiteceğini duyurdu (bu sürecin 20 dakika kadar kısa sürdüğü bildiriliyor).

Black Hornet’ler dünyanın en küçük SİHA’ları mı?

Black Hornet’ler dünyanın en küçük SİHA’ları olarak lanse ediliyor. UK Defense Journal, 2015’in sonlarında ordunun 5 gram ağırlığında daha da küçük İHA’lar kullanarak deneyler yapmayı düşündüğünü ima etmişti, ancak bu planlara ilişkin ek bilgiler henüz ortaya çıkmadı.

Geçen yıl Huaqing Innovation adlı Çinli bir şirket Abu Dabi’deki bir savunma fuarında Fengniao (diğer adıyla ‘Hummingbird’) adlı insansız hava aracını tanıttı. 170 milimetre uzunluğunda ve 35 gram ağırlığındaki İHA, 2 kilometreden daha uzak mesafelere anlık görüntü ya da gerçek zamanlı görüntü aktarabiliyor.

Uçuş süresinin yaklaşık 25 dakika olduğu ve Black Hornet gibi bir pil takımı yerine değiştirilebilir pillerle çalıştığı bildiriliyor. Fengniao’nun bir sürü oluşturmak için aynı türden 15 adede kadar diğer drone ile birlikte kullanılabileceği ve bir akıllı telefon uygulaması ile kontrol edilebileceği bilgisi veriliyor. Huaqing Innovation, aracın muhtemel fiyat etiketini açıklamadı.

Bütçeye daha duyarlı alıcılar için, 90 derece dönebilen lensli 720 pm HD kameraya sahip Eachine E110 RC gibi kameralarla donatılmış (Ukrayna’da zaten toplu olarak kullanılan) helikopter tarzı İHA’lar da piyasada mevcut.

Bu insansız hava araçlarına 95 dolar gibi düşük bir fiyata sahip olunabiliyor, yani teorik olarak tek bir Black Hornet fiyatına 1000’den fazla toplu İHA satın alınabiliyor. Ancak sadece 15 dakikalık bir uçuş süresi, saatte 20 kilometre uçuş hızı ve en önemlisi sadece 50-120 metrelik bir iletim mesafesi gibi pek çok ödün söz konusu.

Her biri otomatik havada asılı kalma ve bakma modları, kullanıcı tarafından seçilebilen ara nokta kontrolleri ve otomatik geri dönüş özelliği ile donatıldı. İHA’lar aynı zamanda burundan kuyruğa yaklaşık 30 santimetre uzunluk ve benzer rotor açıklığı ile Black Hornet’lerden önemli ölçüde daha büyük.

Black Hornet İHA’larına karşı hangi silahlar kullanılabilir?

Black Hornet’lerin küçük boyutları ve sessiz çalışmaları onları geleneksel füze savunmaları ile yok etmeyi imkânsız hale getirse de hafif silahlar (ya da uygun bir şekilde fırlatılmış bir poşet yiyecek) yakın mesafeden iş görebilir. Alternatif olarak, Rus füze üreticisi Almaz-Antey tarafından 2 kilometre veya daha yakın mesafelerde son derece düşük radar kesitlerine sahip küçük İHA’ları tespit etmek, yakalamak ve etkisiz hale getirmek üzere tasarlanmış özel amaçlı bir radar olan RLK-MTs Valdai gibi özel olarak tasarlanmış karşı önlemlerle hedef alınabilirler.

RLK-MTs’nin tespit sistemleri arasında bir X-band radar modülü, termal görüntüleyiciler ve kameralar ile bir radyo sinyal kaynağı bulucu modülü bulunuyor. Ancak bu sistemler, bir kamyona monte edilmelerini gerektirecek kadar ağır.

Alternatif olarak, düşman İHA’larını kaçırma ve onları inmeye ya da fırlatma alanlarına geri dönmeye zorlama kabiliyetine sahip 9.6 kilogramlık bir Rus drone savar silahı olan PARS-S Stepashka gibi askeri sınıf drone savar sistemler de bulunuyor. Bu silahlar 500 ila 1500 metre arasında etkili bir menzile sahip. Bu işe yaramazsa, İHA’ların kontrol kanallarını bastırmak ve benzer şekilde onları indirmeye zorlamak için elektromanyetik darbeler kullanan Stupor tüfeği bulunuyor.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *