BM İsrail Daimi Temsilcisi: Dünyanın en ahlaklı ülkesini ve ordusunu temsil ediyorum

İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gilad Erdan basına verdiği demeçte Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını veto etme yetkisi tanıyan siyasi yapının ‘örgütü felç ettiğine’ inandığını belirtti.

BM’nin esas itibarıyla Holokost ve İkinci Dünya Savaşı‘na tepki olarak kurulduğunu ifade eden Erdan, ancak bugün BM’nin çatışmaları önemsemediğini ve barışa bir katkı sunamadığının altını çizdi. BM’nin insani ihtiyaçlar ve salgın hastalıklar ile mücadele konusunda etkili olabildiğini zira bu hususların uzlaşmaya dayalı meseleler olduğunu ifade eden İsrail Elçisi, çatışan çıkarlar olduğunda BM’nin adeta felç olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler’e ilişkin açıklamalarına devam eden Erdan, İsrail’in neredeyse her zaman savunmada olması ile ilgili soruya verdiği yanıtta, İsrail’in yaklaşımının ‘her zaman saldırmak‘ olduğunu belirtti. Eleştirildikleri ve saldıraya uğradıkları için özür dilemediklerini belirten Büyükelçi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın en ahlaklı ülkesini ve ordusunu temsil ettiğimi biliyorum ve İsrail’e karşı yalanları, ikiyüzlülüğü ve çifte standartları ifşa etmek için her zaman yaratıcı yollar buluyorum. Birçok kez terörü nasıl desteklediklerine ve BM’nin İsrail’de meydana gelen farklı terör saldırılarını nasıl görmezden geldiğine dikkat çekmeyi başardım. Bunlar arasında İran’ı izole eden tarihi bir kararı geçirmek, Holokost inkârı ve çarpıtmalarıyla mücadele için pratik araçlar sağlamak ve internet devlerinden hesap verebilirlik talep etmek de bulunuyordu. Saldırıya geçerken yaptığımız pek çok şey var.”

‘İsrail, Birleşmiş Milletler sayesinde kurulmadı’

BM Genel Sekreteri Guterres‘i istifa etmeye davet etmesiyle ilgili de açıklamalar yapan Erdan, yaptığı her konuşmada BM’nin herhangi bir kurumundan, yetkilisinden ya da kararından daha önemli olan bir ilke olduğunu söylediği belirterek, “İsrail Devleti’nin BM sayesinde kurulmadı. İsrail, tarih boyunca pek çok Yahudi’nin güçlü inançları ve eylemleri sayesinde kurulmuştur” cümlesine ise dikkat çekti.

Röportajda 1955 yılında İsrail’in Savunma Bakanı Ben Gurion ile eski İsrail Başbakanı Moşe Şaret arasındaki ihtilafı da hatırlatan Erdan röportajda Gurion‘un o dönem söylediği cümleyi alıntıladı:

“Hayatta kalmamız ve güvenliğimiz söz konusu olduğunda kimseyi dinlememeliyiz. Biz yasalara uyarız. Hiç kimsenin uluslararası hukuku yeniden yorumlama ve bize zorla kabul ettirme yetkisi yoktur.”

‘Hamas Filistinlileri temsil ediyor’

Hamas’ın Filistinlileri temsil edip etmediği sorusuna da cevap veren Erdan, kendisi de dahil olmak üzere İsrail’de pek çok liderin Hamas’ın Filistinli Arapları temsil ettiğinine inandığını vurguladı.

ABD Başkanı Biden‘a her ne kadar yardımları için müteşekkür olduklarını belirtsede Erdan, bu durumun ABD ile bazı anlaşmazlıkları ortadan kaldırdığı anlamına gelmediğini ifade etti.

Filistinlilerin Hamas’a oy verdiği ve Filistin’de hala popüler olduğunu ifade eden Büyükelçi, Hamas’ın Filistinlileri temsil ettiğine inandığının altını çizdi.

‘İsrail Hamas’ı yok edemezse Hizbullah güçlenir’

Röportajda Hizbullah hususuna da değinen Erdan, İsrail’in Hamas’ı yok edememesi halinde Hizbullah’ın güçlenebileceği ve İsrail’in Kuzey sınırında tehlike oluşturabileceğine ilişkin soruyu, “Buna şüphe yok” diye yanıt verdi.

Bütün dünyanın ve bilhassa teröristlerin İsrail’in eylemlerini izlediğini vurgulayan Erdan, Hamas’ın tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini ve başka şansları olmadığının altını çizdi. Erdan, caydırıcılıklarını yeniden tesis etmemeleri halinde komşularının bu başarısızlıktan güç kazacağını ifade etti.

‘Hamas, İsrail ve Suudi Arabistan normalleşme sürecini baltalamak için İran tarafından desteklendi’

Gücün her şeyin üstünde tutulduğu Ortadoğu’da Hamas’ın yok edilememesi Suudilerin zayıf gördükleri bir ülkeyle ittifak yapmayı yeniden gözden geçirmelerine neden olur mu?

Ortadoğu’yu ve dünyayı güç ekseninde analiz ettiklerini ifade eden Erdan, insanların güçlü dostlara ve müttefiklere sahip olmak isteyeceğini belirtti. Suudilerin Hamas’ın arkasında İran olduğunu; Hamas ve Hizbullah ile tam bir koordinasyon halinde olduğunu anlamalarını umduğunu belirten Erdan, İran’ı ‘ahtapotun başı‘ olarak nitelendirdi. Erdan’ın röportajdaki şu cümlesi ise dikkat çekti:

Hamas’ın, İsrail ve Suudi Arabistan arasındaki normalleşme sürecini durdurmak için İran tarafından desteklendiğine inanıyorum.

ABD Başkanı Joe Biden‘ın İsrail gezisinde zikrettiği ‘iki devletli çözüme’ ilişkin soruya da yanıt veren Erdan şu anda anlaşmazlıkları değil, birleştirici meseleleri vurgulamanın ve öne çıkarmanın daha makul olduğunu belirterek şu anda bunu tartışmanın İsrail’in çıkarına uygun olmadığının altını çizdi.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *