CHP’li Yılmaz Ateş: NATO yalnızca ABD çıkarlarını savunan bir örgüt

Radyo Sputnik’te yayınlanan İsmet Özçelik’le Ankara Farkı programına Eski TBMM Başkanvekili ve CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş konuk oldu. Dış politika ve CHP’nin izlediği politikaları değerlendiren Ateş, şu mesajları verdi:

‘Terör örgütleri NATO ülkelerinde barındırılıyor’

“Amerika NATO’nun patronu ama Türkiye de sıradan bir ülke değil. Amerika’dan sonra ikinci büyük orduya sahip bir NATO üyesi. Türkiye’nin şu anda yaşadığı sıkıntıların temelini terör örgütü oluşturuyor. Biz NATO üyesiyiz ama bize silah vermiyorlar, silah ambargosu uyguluyorlar. Ama Türkiye’nin ulusal birliğine, bütünlüğüne kast eden PKK terör örgütüne silah veriyorlar, eğitiyorlar. O yetmiyor üstüne para da veriyorlar. Sadece Amerika değil, AB’nin tamamı. Oysa bunlar NATO üyesi. Biz de Avrupa Birliği’ne aday bir ülkeyiz, buna rağmen bu yardımları kesmiyorlar. Esas tehlike şu; NATO Türkiye’nin etrafında genişliyor. Türkiye’ye saldıran terör örgütleri nerede besleniyor, barındırılıyor? NATO ülkelerinde. Amerika ne yapmak istiyor? Ambargo uyguluyor olabilir, teslim mi olacağız? NATO’nun niyeti Amerika’nın çıkarlarını korumak, savunmak.”

‘Milletvekilleri milli meselelerde parti yönetimlerini değil, ülkenin çıkarlarını esas almalı’

“Parti mi, Türkiye mi, devlet mi, millet mi? Dendiği zaman benim tercihim her zaman devletten, milletten ve ülkeden yana olmuştur. Bunun bedelini ödemişimdir de. Yarın yine öderim, bu benim için bir şereftir. Emperyal güçlerin aparatlarına ‘hayır’ dediğim için, karşı durduğum için verilen her ceza benim için bir onur belgesidir.”

‘CHP’nin İsveç tavrını üzüntü ile karşılıyorum’

“Cumhuriyet ve Halk Partisi’nin bu tavrını anlamakta zorluk çekiyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP evet diyor, bunların kuyruğuna takılmanın ne anlamı var? Şimdi esas Cumhuriyet Halk Partisi’nin ulusal çizgisi arkasında hizalanmamız lazım. AKP ve MHP evet derken onların arkasında hizalanmamızın hiçbir anlamı yok. Bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkelerine, programına, tüzüğüne, şanlı tarihine aykırı bir davranıştır.”

‘Emperyalizme taviz vererek kurtulan ülke olmadı’

Ukrayna Batılı güçlerin kışkırtmalarına uydu, topraklarının üçte birini kaybetti, halen halkı yoksulluk içinde. Emperyalizm Saddam’ı kışkırttı, Kuveyt’i işgal ettirdi, Saddam’ın durumu ne? O zaman bu yöneticiler Amerika’ya güvenmeselerdi bugün bunlar başlarına gelmemiş olurdu. O nedenle Türkiye’de Amerika’ya, emperyalizme yaranmaya çalışarak ulusal değerlerinden taviz verenler yarın Türkiye’nin çekeceği sıkıntıların da sorumluları olacaklar. Emperyalizme taviz vererek kurtulan ülke de, iktidar da yok.”

‘CHP’de ön seçim yapılsaydı sorun yaşanmazdı’

“Sayın Özgür Özel ön seçim kararını alacaktı. Çok güçlü olunan yerlerde ön seçim yapılırdı ve partinin tercihi sayın genel başkanın da tercihi olurdu. Bu sorunları da yaşamamış olurdu. Düşünün; Çankaya’da 50 tane aday adayı var. Ön seçim deseydi o 50 tane aday Çankaya’yı kevgire çevirirlerdi. Vatandaşa, esnafa, Sivil Toplum Örgütlerine giderlerdi, yani partiyi müthiş bir şekilde güçlendirirlerdi. ‘Ön seçim olsaydı kazanma şansım olurdu’ diyerek karşı bir tavır sergileyen partililer de olabiliyor. Bu süreç iyi yönetilebilirdi, ama olmadı.”

‘Parti hafızası yok edildi’

“Partinin hafızası yok edildi. Yeni bir genç kadro geldi ama partinin tarihini, güç dengelerini bilen kadrolar da şuan yok denecek kadar az CHP yönetiminde.”


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *