Çin’den ABD’ye uyarı: ‘Söz ve eylemlerinizde ihtiyatlı olun’

Çin Merkezi Askeri Komisyonu (CMC) Genelkurmay Başkanı Liu Zhenli, ABD Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Charles Brown ile yaptığı video konferans görüşmesinde ABD’nin söz ve eylemlerinde ihtiyatlı davranması gerektiğini söyledi.

Çin Savunma Bakanlığı’nın aktardığına göre Zhenli, “ABD tarafı Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenliğine, denizcilik haklarına ve çıkarlarına gerçekten saygı göstermeli, söz ve eylemlerinde dikkatli olmalı ve bölgede ve bir bütün olarak Çin Halk Cumhuriyeti ile ABD arasındaki ilişkilerde barış ve istikrarı korumak için gerçek adımlar atmalıdır” dedi.

Tayvan meselesinin tamamen Çin’in iç meselesi olduğu ve herhangi bir müdahaleyi dışladığı ifade edildi.

Zhenli ayrıca Washington’un Pekin’i doğru anlamasının Çin ve ABD orduları arasında sağlıklı, istikrarlı ve sürdürülebilir ilişkiler geliştirmenin anahtarı olduğunu kaydetti.

Zhenli, “ABD tarafının Çin’in temel çıkarlarına ve başlıca kaygılarına gerçekten saygı göstermesi, pratik işbirliğini teşvik etmeye ve karşılıklı anlayışı güçlendirmeye odaklanması da önemli bir koşuldur” dedi.

Çin, 5 Ağustos 2022’de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin ardından karşı tedbir olarak Washington yönetimiyle bazı ikili diyalog ve iş birliği mekanizmalarını durdurduğunu açıklamıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, savunma alanında 3 diyalog mekanizması iptal edilirken, yasa dışı göç, adli iş birliği, sınır ötesi suçlar, uyuşturucu ile mücadele ve iklim değişikliği alanlarındaki 5 diyalog mekanizması askıya alınmıştı.

Savunma alanında, Çin ile ABD arasındaki Cephe Komutanları Görüşmeleri, Savunma Politikası Koordinasyon Görüşmeleri ve Askeri Deniz İstişare Anlaşması Görüşmelerinin artık yapılamayacağı belirtilmişti.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *