Cumhuriyet Kadınları Derneği: Anneler Günü’nü ‘Filistinli Kadınlar Günü’ ilan ediyoruz

Radyo Sputnik’te yayınlanan İsmet Özçelik’le Ankara Farkı programına CKD Genel Başkanı, Prof. Dr. Tülin Oygür konuk olarak katıldı. Programda, Filistinli kadınlar bağlamında Anneler Günü’nü değerlendiren Oygür, şu mesajları verdi:

‘Anneler gününde Filistin’de anneler katlediliyor’

“Filistin’de Batı’nın yarattığı büyük bir katliam var ve bu dünyanın gözü önünde izlenen bir katliam. Bu kadar kadın ve anne ölürken, bu kadar anne şehit verirken bildiğimiz anlamda bir Anneler Günü’nü geçirmenin insanlık ayıbı olacağını söylüyoruz. Buna karşılık Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak şunu yapmak istedik; bu yılın Anneler Günü’nü vatanları için direnen Filistinli Kadınlar Günü olarak görüyoruz. Böyle görmeyi doğru bulduk. Bizim vicdanımız, dünya gerçekleri ile bildiğimiz her şey bizi bu noktaya getirdi.”

‘Filistin direnişinde kadının rolü yüksek’

“Kadınlar çok dirençli. Kadın gerçekten esareti kabul etmiyor. Bugün Ortadoğu’daki milletlerin de, oradaki bilhassa kadınların direnci de bizim Anadolu kadınlarımızın direncine benzetiyorum.”

‘İnsanlık Gazze’de sınavdan geçiyor’

“Bu sene insanlık büyük bir sınavdan geçiyor ve bu sınavdan kalıyor, mağlup çıkıyor. 60 binlere ulaşan bir halkın soykırımı. Üstelik biz bunu televizyonlardan canlı izliyoruz, çetele tutuyoruz. Kadınlar ve çocuklar kayıpların yüzde 70’i gibi önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu insanlar Gazze’de vatan toprağına tutunmuş, toprağını bırakmamaya azmetmiş Filistin halkı. Yıllardır Siyonist, katil İsrail ile mücadele ediyorlar ve tabii onun ağabeyi, patronu, emperyalist ABD ile.”

‘ABD ve İsrail dünyanın en büyük terör örgütleri’

“ABD bir terör devleti. Bütün bu devasa zulüm makinasına karşı orada bir avuç insan direniyor. Siyonist İsrail ve emperyalist ABD Filistin halkına bu soykırımı uygulayarak insanlığın karşı cephesinde olduklarını zaten gösteriyorlar. Emperyalizmin insanlığa karşı bir cephe olduğunu anlamamız için daha ne olmalı? Bu direnişte anneler, evlatlar katlediliyor ama biz burada anneler gününü kutluyoruz. Buna itiraz ediyoruz. Bu annelerimizin elini öpmeyeceğiz anlamına gelmiyor. Vicdani boyuttan bahsediyorum ben. Bu noktaya dikkat çekmek için biz Anneler Günü’nü klasik anlamda kutlamaya hakkımız olmadığı vurgusunu yaparak karşılıyoruz.”


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *