Dünya tarihinde bir ilk: ABD’de gerçekleştirilen idam cezası büyük tartışma yarattı

İdam cezasının uygulandığı ülkelerden biri olan ABD’de bir ilk yaşandı. Cinayet suçundan ölüm cezasına çarptırılan Eugene Smith isimli bir mahkum Alabama eyaletinde nitrojen gazıyla zehirlenerek idam edildi. Alabama hapishane sözcüsü Kelly Betts, özel bir maske takılarak nitrojen gazı soluması sağlanan Smith’in yerel saatle 20.25’te öldüğünü açıkladı.

Son sözleri: İnsanlığın geriye doğru bir adımı

Nitrojen verilmeden önce Smith son sözlerini söyledi ve ailesi ile cam pencereden o anı izleyenlere ‘sevgi dolu bir jest’ yaptı.

Son sözleri şöyleydi:

“Bu gece Alabama insanlığın geriye doğru bir adım atmasına neden oldu. Sevgi, barış ve ışıkla ayrılıyorum – beni desteklediğiniz için teşekkür ederim. Hepinizi seviyorum.”

Smith daha sonra, daha önce hiç kullanılmamış olan infaz yöntemi uygulanmadan hemen önce ailesine işaret diliyle ‘sizi seviyorum’ işareti yaptı. Bunun üzerine gazeteciler ve ailesinin oldukça şaşırdığı ve duygulandığı aktarıldı.

Daha önce İdam edilirken ölmemişti

Daha önce 2022‘de eyaletin kendisini zehirli iğne ile öldürme girişiminden sağ kurtulan Smith, ABD’de bu yöntemle idam edilen ilk kişi oldu. ‘Nitrojen hipoksisi’ olarak bilinen yeni infaz uygulaması ABD’nin yanı sıra dünyada da bir ilk olarak kayıtlara geçti.

1989 yılında bir din adamının eşi olan Elizabeth Sennett’i kiralık katil olarak öldürmekten suçlu bulunan 58 yaşındaki Smith’e verilen idam cezası 2022 yılında zehirli iğne ile infaz edilmeye çalışılmıştı. Smith’in damar yolunun bulunamaması nedeniyle infaz ertelenmişti.

Büyük tartışma yarattı

Nitrojen gazının ölüm cezasının infazında kullanılacak olması kamuoyunun farklı kesimlerinin tepkisini çekmişti. İnsan hakları savunucuları daha önce denenmemiş olan bu yönteme karşı çıkmıştı. Smith’in avukatının infazın durdurulması talebi de Federal Mahkeme tarafından reddedilmişti. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ise daha önce kullanılmamış bir infaz yönteminin işkence ya da insanlık dışı uygulama anlamına gelebileceğini belirterek, nitrojen gazıyla infazın durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Nasıl bir ölüm şekli, Nitrojen hipoksisi ne demek?

Nitrojen, kapalı bir alana salındığında hızlıca yayılarak, oksijenin yerini alabilir ve bu durum boğulma tehlikesi oluşturur. Yüksek kısmi basınçlarda solunduğunda nitrojen narkozuna neden olur, bu da nitröz oksit zehirlenmesine benzer, geçici bir zihinsel bozukluk oluşturur.

Nitrojen gazı nedir?

Azot ya da nitrojen, simgesi N olan bir element olup atom numarası 7’dir. Renksiz, kokusuz, tatsız ve inert bir gazdır. Azot, dünya atmosferinin yaklaşık %78’ini oluşturur ve tüm canlı dokularında bulunur. Azot ayrıca, amino asit, amonyak, nitrik asit, ve siyanür gibi önemli bileşikler de oluşturur.

Nitrojen gazı ne işe yarar?

Havanın yarattığı zararlı etkileri önleyen nitrojen, basıncı uzun süre koruyarak güvenli ve sağlam bir yol tutuş sağlar. Gaz dolum aralıklarını da genişleterek tasarruf yapılmasına olanak tanır. Doğal bir gaz türü olan nitrojen gazı, araç lastiklerinde kullanılarak sayısız avantaj sağlayabilir.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *