Filistinli Gazeteci Takiya: Gazze’deki mücadele NATO’ya karşı bir mücadele

Radyo Sputnik’te yayınlanan İsmet Özçelik’le Ankara Farkı programının konuğu Filistinli Gazeteci Muhammed Abu Takiya oldu. Ailesi de Gazze’de bulunan Takiya, bölgeden son gelişmeleri aktardı. Takiya, şu mesajları verdi:

‘Gazze düşerse sırada Türkiye var’

“Gazze’de devam eden mücadeleyi bütün bölgenin özgürlük mücadelesi olarak görmemiz mümkündür. Gazze düşerse sıra bütün bölgedeki var olan ülkelere gelecek ve onların hedefinde ilk sırada İran değil, Türkiye var. Çünkü Doğu Akdeniz’de daha önce Türkiye’nin sorunu Yunanistan ileydi. Ama bugün sadece Yunanistan’ı desteklemeleri ile değil, kendilerinin de Doğu Akdeniz’de çok fazla bir güçle bulunması ile birlikte bu Türkiye için stratejik bir tehdittir.”

‘Gazze NATO’nun insafına bırakıldı’

“Gazze sadece işgalci İsrail’in değil, NATO’nun insafına bırakılmış durumda. Çünkü Gazze şuanda sadece işgalci İsrail’e karşı mücadele vermiyor, bunun yanında Türkiye hariç NATO’nun bütün üyelerine karşı mücadele veriyor. ABD İşgalci İsrail’in bölgede darbe aldığını fark ettiği bir dönemde müdahalede bulundu. Ardından İngilizlerin müdahalesi, onun ardından da Fransızların müdahalesi var. Orada tüm batının desteğinden bahsetmek mümkün. ABD’nin, İngilizlerin, Fransızların desteği ile kurulmuş bir işgal oluşumundan bahsediyoruz.”

‘Kilometrekareye 33 ton bomba düşüyor’

“Gazze’de her kilometrekare başına 33 tondan fazla bomba yağdırıldı işgalci İsrail tarafından. Böyle bir sürecinden ardından o kadar tır yardımın giriş yapması gerçekten insanlık utancıdır. Gazze’den yapılan açıklama hep bu yönde; ‘ordularınız hareket etmesin, yeter ki insani yardımları ulaştırın’ açıklamaları geliyor.”

‘İsraillilerle ciddi çatışmalar yaşanıyor, 16’dan fazla tank kaybettiler’

“Gazze son üç günden beri havadan, karadan ve denizden yoğun bombardıman altında. İşgalci İsrail ve tank birlikleri Gazze’nin yumuşak karnı olan Kuzeybatısında kara ve denizin birleştiği bölgede ilerlemeye çalışıyorlar. İlk olarak açık alanlarda 1-2 gün konuşlanmaya başladılar. Oradan meskûn mahallere doğru ilerlemeye çalışıyorlar, neredeyse 2-3 km’lik bir ilerlemeden söz edebiliriz. Meskûn mahalde ciddi çatışmalar, ciddi mücadele yaşanıyor. Direniş tarafından son 12 saat içinde 16dan fazla tankın yok edildiği dile getirildi. İsrailliler tuzağa da çekildi ve oradaki onlarca işgalcinin imha edildiği açıklamaları da yapıldı direniş tarafından.”


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *