İran: Amerika, Gazze’de ateşkesi engelliyor

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani, Kum şehrinde düzenlenen Filistin-İsrail ihtilafındaki gelişmelere ilişkin özel bir sempozyumda, “İran’ın son 44 yılda yaptığı, İsrail ile çatışma noktasına geldi. Bu rejime ve onun keskin düşmanlığına karşıyız ve biz bu başarıları bir mucize olarak değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Kanaani, İran İslam Devrimi zaferinin, dünyada yeni bir blogun oluşumunda bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak, “Devrimin zaferinden sonra İslam Cumhuriyeti, direniş hareketlerine yeni bir teşvik ve ruh kazandırdı” dedi.

Kanaani, “Son haftalarda birçok ülke Gazze’de ateşkese destek verdi ancak Amerikan hükümeti direnişten aldığı sert darbe nedeniyle savaşın bitmesine izin vermiyor” dedi.

İran’ın Filistin’e verdiği desteğin ahlaki ve insanca bir destek olduğunu belirten Kanaani, “Filistin halkının yanında durmamız Amerikalıları kızdırdı” diye vurgulayarak “Ezilen insanlarla birlikte olacağız. Filistin özgürlüğüne kavuşuncaya, birleşik bir hükümet oluşana kadar o ülkenin yanındayız ve desteğimizi ilan ediyoruz” açıklamalarında bulundu.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *