Kalkınma ekonomisti Soral: İsveç’in NATO üyeliği Türkiye’nin çıkarına aykırı

Kalkınma ekonomisti ve BM Kalkınma Programı Eski Müdürü Bartu Soral Radyo Sputnik’te yayınlanan Ankara Farkı programında İsmet Özçelik’in sorularını yanıtladı. İsrail-Filistin çatışması ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini değerlendiren Soral, şu mesajları verdi:

‘NATO Türkiye için de tehdit’

“PYD, PKK’nın Suriye’deki kolu. terör örgütü. Türkiye PYD’ye karşı operasyon yapıyor, operasyonda SİHA’mız Amerika tarafından düşürülüyor. Ardından Amerika Suriye’deki pozisyonu ile ilgili ciddi bir açıklama yaparak ‘Türkiye’nin Suriye’deki hava harekatları ABD’nin ulusal çıkarlarını ve güvenliğini tehdit etmekte ve tehlikeye atmaktadır’ diyor. Yani Türkiye’nin Suriye’de PKK’ya, PYD’ye yaptığı operasyonlar ABD’nin güvenliğine tehlikeymiş. Şu manzaraya baktığımızda ABD’nin patronajındaki NATO dediğimiz organ Türkiye için de bir tehdit oluşturuyor.

‘Türkiye ABD’nin açık tehdidi altında’

“Türkiye böylesine tehdit altındayken ve ABD’nin açık tehdidi altındayken, ABD’nin patronajındaki NATO’ya İsveç’in girmesi ve Rusya’nın biraz daha sıkıntılı duruma düşmesine ‘evet’ demesinin mantığı nedir? Bu noktada Türkiye’nin çıkarına bir şey görmüyorum. ABD İsrail’in saldırganlığına açık destek veriyor ve de uçak gemileriyle Akdeniz’i kontrol altına alacaklarını ilan ediyorlar. Rusya buna karşılık ağır silahlı uçakları uçuracağını söylüyor. Bu ortamda İsveç’in NATO’ya girmesine onay verilmesinin mantığı nedir?”

‘PYD Amerikan bayrakları altında büyütülüyor’

“Ortada silahlandırılan bir PYD var ve Türkiye bu terör örgütüne bir müdahale yapmaya kalktığında SİHA’sı vuruluyor ve hemen ABD’den açıklama geliyor. Zaten PYD de Amerikan bayrakları altında büyütülüyor. Amerika ‘PYD’yi bombaladığın anda beni bombaladın’ diyor.

‘İsveç, PKK’nın merkezi’

“Türkiye şunu diyebilir; ‘İsveç PKK’nın merkezidir’ Merkezi mi? Merkezi. İstihbaratta bütün yayınları, belgeleri var mı, oradaki örgütlenmeleri var mı? Var istihbaratımızda. Koyar bunları, yıllarca uzatır. İstese. Ne söz söylediğiniz önemli değil, ne yaptığınız önemli”

‘Bölge ülkeleriyle ittifak kurulmalı’

“Hedefte Türkiye de Rusya da İran da Suriye de vardır. Bölge vardır. Çünkü bölgede değiştirilmek istenen haritalar Türkiye’den toprak alınması vardır ve burada bir terör devleti kurulmak istenmektedir. Tek başına gücünüz bu hegemon güçleri ‘tepelemeye’ yetmez. Çin ile, Rusya ile ittifak yaparak yapabilirsiniz. Çünkü onlar da hedefte.”

‘Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Türkiye’den de toprak isteyecekler’

“NATO ABD’nin patronajını yaptığı, kâğıt üzerinde sözde herkesin eşit oy hakkı olduğu argümanını sunmak için de çocuk olmak lazım. Faaliyetlerinden görüldüğü üzere Libya’ya saldırmak, Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında, ülkelerin sınırlarını değiştiren ve bu bağlamda Türkiye’den, İran’dan, Irak’tan, Suriye’den de toprak isteyerek çok enteresan o harita aynı zamanda Tevrat’ta vaadedilmiş toprakların haritasıyla da örtüşen bir harita. Bu harita kapsamında bir terör devleti, kukla bir devlet kurmak. Sonra da muhtemelen Tevrat’ta belirtildiği gibi vaadedilen topraklar kapsamında İsrail’e katılması gibi yüz yıllık bir plan bu. Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında NATO’nun askeri eğitimlerinde sergilenmekten geri durulmayan harita Tevrat’ta belirtilen vaadedilmiş topraklar haritasının sınırlarıyla uyuyor. Bir de Sevr’deki haritaya baktığımızda tüm bunlara tesadüf olarak yaklaşmak siyaset bilimini, olayları, tarihi bir at gözlüğüyle incelemek oluyor ya da taraflı bir inceleme yapmış olmak oluyor.”


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *