Kremlin: Rusya’ya karşı yürütülen hibrit savaş uzun sürecek

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugünkü basın toplantısında, harekatın ne zaman sona ereceğine dair öngörülerinin ne olduğu sorusunu yanıtladı.

Bu tür soruların Rusya Savunma Bakanlığı’nda görevli uzmanlara sorulmasının daha uygun olacağını dile getiren Peskov Rusya’ya karşı hibrit savaşın uzun süreceğini vurgulayarak, “Bu konuda metanet, özgüven, kararlılık ve Devlet Başkanı’nın etrafında birliğe ihtiyacımız var” dedi.

‘Ukrayna ile ilgili durumda, hedeflere siyasi ve diplomatik yollardan ulaşmak imkansız’

Rusya’nın Ukrayna ile ilgili durumda hedeflerine ulaşmasının tek yolunun özel askeri harekat olmaya devam ettiğine dikkat çeken Peskov, “Rusya’nın hedeflerine çeşitli şekillerde ulaşılabilir. Siyasi ve diplomatik yollardan bunu yapmak imkansız ise, ki Ukrayna örneğinde bu imkansız, ne yazık ki askeri yollardan, yani özel askeri harekat yapılarak yapılır” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü, Rusya’nın kilit taleplerinin yeni bölgelerdeki nüfusun güvenliğinin ve ülke genelindeki güvenliğin sağlanması olduğunun altını çizdi.

‘ABD’nin Demokrasi Zirvesi’nin ciddi bir olay olarak sınıflandırılması pek mümkün değil’

ABD’nin düzenlediği Demokrasi Zirvesi’nin ciddi bir olay olarak sınıflandırılmasının pek mümkün olmadığını dile getiren Peskov, zirvede dünya öğretmeni rolüne aday olan ABD’nin ahlak dersi vereceğini ifade etti.

Peskov, “Her şeye rağmen hala sözüm ona demokrasi konularında dünya öğretmeni rolüne aday olan Amerika, birçok ülkeyi öğrenci kisvesi altında orada ahlak dersi vermek için bir araya getirmeye yönelik ikinci girişimde bulunuyor. Bu derse katılmak isteyenler, kendileri bilir. Fakat aslında birçok kişi, dünyayı birinci ve ikinci sınıf ülkelere ayırmaya yönelik bu tür girişimlerin artık birçok kişi tarafından gülümsemeyle algılandığını görüyor ve elbette bunun ciddi bir olay olarak sınıflandırılması pek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

‘Zelenskiy ile görüşüp görüşmeme kararını Çin kendisi verecek’

Kremlin Sözcüsü, Çin’in Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmenin uygunluğu konusunda kararını kendi vereceğini, Rusya’nın bu konuda tavsiyede bulunma hakkı olmadığını ifade etti. Peskov, “Çin’in dengeli konumunu biliyoruz, bunu çok takdir ediyoruz ve Çin liderinin şu ya da bu temasların uygunluğuna kendisinin karar verdiğine inanıyoruz, bu konuda herhangi bir tavsiye verme hakkına sahip değiliz” diye konuştu.

Kremlin’den Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne yanıt

Kremlin, Olimpiyat yetkililerinin Rus sporculardan ‘orduyla hiçbir bağlantısı olmayan tarafsız bir bayrak altında bireysel olarak yarışmalarını’ tavsiye etmesinden bir gün sonra, Rus sporcuların arkasında olacağını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere verdiği demeçte, “Sporcularımızın çıkarlarını mümkün olan her şekilde savunacağız ve çıkarlarını korumak için IOC ile temasa devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *