Lavrov: Blinken ve Borrell, Üsküp’teki AGİT toplantısından korkakça kaçtı

Kuzey Makedonya’nın başkentinde yapılan AGİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nın sonunda basın toplantısı düzenleyen Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile AB yetkilisi Borrell‘e sert tepki gösterdi.

Lavrov, “Bu etkinlikte Ukraynalı bakan, Polonya’nın ve Baltık ülkelerinin bakanları yoktu. Anladığım kadarıyla Blinken ve Borrell de gitti. Neden bunlar oluyor? Sanırım bununla Rusya’yı tecrit etme niyetlerinin altını çiziyorlar. Ben ise onların sadece korktuğunu düşünüyorum, elimizdeki bulgularla adil bir konuşma yapmaktan korkuyorlar. Mevkidaşım, Dışişleri Bakanı Blinken kaçtı. Ben hiçbir yere kaçmadım” ifadelerini kullandı.

‘Karadeniz’de Amerikan, Azak Denizi’nde İngiliz askeri üslerinin kurulmasını kabul edilemezdi’

Batı’nın Minsk anlaşmalarının koşulları altındaki eylemlerinin Karadeniz’de ABD askeri üssünün, Azak Denizi’nde İngiliz askeri üssünün kurulmasını öngördüğünü anımsatan Lavrov, “Karadeniz’de ABD askeri üssü, Azak Denizi’nde İngiliz üssü kurulması planlanıyordu. Haritayı gözünüzün önüne getirirseniz, bu hiçbir şartta kabul edilebilir değil. Rusya için kabul edilemez riskler oluşturuyordu” ifadelerini kullandı.

‘Batı, AGİT’i yıkmaya yönelik başarısız politikalarından hiçbir ders çıkarmadı’

Batılı ülkelerin AGİT’i yıkmaya yönelik başarısız politikalarından hiçbir ders çıkarmadığını ve teşkilatı çökertmek için çabalarını sürdürdüğünü belirten Lavrov, “Dün Batılı meslektaşlarımızın konuşmalarının yüzde 95’i buna ayrılmıştı. Sadece birkaç aklı yerinde kişi, her şeye rağmen AGİT’in işbirliği yapmak ve ortak güvenliği sağlamak için kurulduğunu anımsattı” dedi.

Lavrov, AGİT’i hayatta tutma şansının artıp artmadığının sorulması üzerine de, “Şans arttı ancak hayatta kalma şansı değil. Bugün bu duygu daha da güçleniyor, en önemli duygu da kayıtsızlık. Teşkilat halihazırda kendisini bir hiçe dönüştürdü ve bu, örneğin bende bundan sonra teşkilata ne olacağına dair kayıtsızlığa yol açıyor” yanıtını verdi.

Bunun 30. AGİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı olduğunun ancak teşkilatın içinde bulunduğu mevcut durum nedeniyle bu önemli tarihi kutlayamadıklarının altını çizen Lavrov, AGİT’te ve ondan önce Avrupa’da güvenlik ve işbirliği toplantıları çerçevesinde oluşturulan her şeyin tamamen yok olmasına, askeri-siyasi, ekonomik ve çevresel, insani olmak üzere güvenliğin üç alanında oluşturulan her şeyin tamamen bozulmasına tanıklık ettiklerini belirtti.

‘Ukrayna tarafı, İstanbul görüşmeleri hakkında bizzat itirafta bulunuyor’

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna’yla barış müzakereleri hakkında da konuştu.

Şimdiye dek Kiev veya Batılı ‘sahiplerinden’ çözüme hazır olduklarına dair sinyal almadıklarını kaydeden Lavrov, üstelik bir buçuk yıl önce Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görevdeyken Moskova’yla müzakere yürütmeyi yasaklayan kararı imzaladığına ve iptal etmeyi planmadığına dikkat çekti.

Mart 2022’de İstanbul’da yapılan müzakerelere de değinen Lavrov, “Barış anlaşması üzerinde mutabakat sağlanmıştı. Bunu müzakerelerde yer alan, Zelenskiy’in partisinin parlamentodaki grup başkanı David Arahamiya da kısa süre önce doğruladı. ‘Bizim için birçok kazançlı nokta vardı ancak Boris Johnson geldi ve ‘Hayır, haydi savaşmaya devam edelim’ dedi’ diye anlattı. Biz bunu defalarca söyledik ancak şimdi Ukraynalılar da bizzat bunun bilincine vardı ve itiraf etti” diye konuştu.

‘Gazze ve çevresindeki durum çok ağır’

Lavrov, basın toplantısında Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin bir soru da aldı.

BM ve Ortadoğu’daki birimlerinden gelen rakamların korkunç olduğunu söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, “Ölen çocukların sayısı 6 bini aştı, 4 binden fazla kadın öldü. Biz bu konuda defaatle açıklama yaptık. 7 Ekim’de İsrail’e yapılan terör saldırısını kesin dille kınadık fakat uluslararası beşeri hukuk normlarını en kaba şekilde ihlal etmek de dahil her türlü yola başvurarak terörle mücadele edilmesini kabul edemeyeceğimizi de kesin olarak söyledik. İsrail yönetiminden Hamas’ı yok edene kadar durmayacaklarına dair açıklamalar duyuyoruz. Ancak savaş kurallarını hiç kimse iptal etmedi ve bunlar unutulmamalı” dedi.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *