Ödüllü gazeteci Hersh: Ukrayna görüşmeleri ABD’nin Zelenskiy’i tehdit etmesi sebebiyle başlayamadı

ABD’li gazeteci ve Pulitzer ödüllü Seymour Hersh Substack’te yayımlanan makalesinde, Ukrayna’daki çatışmanın çözümüne yönelik müzakerelerin aylar önce başlayabileceğini ancak ABD’li yetkililerin Vladimir Zelenskiy‘i askeri olmayan ihtiyaçlar için sağlanan fonları kesmekle tehdit ettiğini söyledi.

Hersh makalesinde kendisine açıklamada bulunan bir kaynağın şu cümlelerini kaleme aktardı:

Aylar önce, Vladimir Putin’in yeniden seçilmesinden ve Zelenskiy’in askeri açıdan gerilemesinden önce makul müzakerelere başlamanın eşiğindeydik. Ancak ABD yönetimi Zelenskiy’e bir ültimatom verdi: Müzakere ya da uzlaşma yok! Aksi takdirde Ukrayna’nın her yıl aldığı 45 milyar dolarlık askeri olmayan fonlarla hükümetinizi desteklemeyeceğiz.

Hersh ayrıca edindiği bilgilerden aktardığına göre Kiev’in kazanma şansının ‘çok az’ olduğunu Washington’un da kabul ettiğini vurguladı.

Hersh‘in kaynağı ayrıca ABD Başkanı Joe Biden‘ın ‘NATO’ya yönelik Rus tehdidiyle’ yüzleşmeye kararlı olduğunu ve hiçbir koşulda rotasını değiştirmeyeceğini ancak sonun kaçınılmaz olduğunu da ekledi.

Söz konusu makalede kaynağın, “Ukrayna’nın zafere giden bir yolu yok ve çatışma Putin’in Rusya’da tarihi bir ikon haline gelmesiyle sona erecek yani Harkov’u Batı’dan geri alacak” cümlesine yer verildi.

2022’de Zelenskiy, Vladimir Putin tarafından yönetildiği sürece Rusya ile müzakere etmeyeceğini belirten bir kararname imzalmıştı. Moskova ise Kiev’in aksine çatışmanın diplomatik yollarla çözümünü görüşmeye hazır olduğunu defalarca belirtmişti.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *