Putin: Sadece Rusya’nın değil, tüm dünyanın özgürlüğü için savaşıyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, adil bir dünya düzeni yaratıldığının altını çizerken, ülkesinin bu mücadelenin ön cephesinde yer aldığını belirttiği konuşmasında, “Tek bir hegemonun diktatörlüğünün yıprandığını açıkça görüyoruz. Kargaşaya sürükleniyor ve etrafındakiler için daha da tehlikeli hale geliyorlar. Bu zaten açık bir şekilde görülüyor. Tüm dünya çoğunluğu adil dünya düzenine doğru giderken, bu düzenin oluşmasında ön saflarda yer alan Rusya’dır” ifadelerini kullandı.

Putin, egemen ve güçlü bir Rusya olmadan kalıcı bir dünya düzeninin imkansız olduğunu vurgularken, “Tarihte birçok kez olduğu gibi, dünya hakimiyeti ve ‘ayrıcalık’ iddiasında bulunanların önünde duran biz olduk, Rus dünyası oldu” diye ekledi.

Rusya’nın egemenlik mücadelesinin ulusal kurtuluş niteliğinde olduğuna dikkat çeken Rus lider, ülkenin bir medeniyet ülkesi olmak için tarihi hakkını savunduğunun altını çizdiği konuşmasında, “Egemenlik ve adalet mücadelemiz, abartısız bir ulusal kurtuluş mücadelesidir. Çünkü halkımızın güvenliğini ve refahını savunuyoruz. Rusya, güçlü, bağımsız ve medeni bir ülkedir. Böyle hissetmesi de onun en büyük tarihi hakkıdır” ifadelerine yer verdi.

‘Batı’daki eğitim ilkel hale geliyor’

Batı’da artık beşeri bilimler eğitiminin kaldırılmasıyla ilgili uygulamaların başlatıldığını anımsatan Rusya Devlet Başkanı, bunun sonucunda Batı ülkelerinde hem kültürün hem de eğitimin ilkel hale geldiğini, ancak Rusya’nın eğitim alanında bir atılım yapması gerektiğini söyledi.

Rusya halklarının kültür ve geleneklerinin ‘farklı uyumunun’ sürekli güçlendirilmesi ve korunması gerektiğine vurgu yapan Putin, “Geniş ve çeşitliliğe sahip bir ülkemiz var. Bu kültür, gelenek ve görenek çeşitliliği bizim gücümüz, büyük bir rekabet avantajı ve potansiyelimizdir. Onu sürekli güçlendirmeli, ona değer vermeli ve bu farklı uyumu, ortak mirasımızı korumalıyız” dedi.

Putin: Rusya daha güçlü hale geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın bugün daha güçlü hale geldiğini, tarihi bölgelerin ülkeye geri döndüğünü ve toplumun gereksiz olanları terk ederek gerçek değerlere yöneldiğini söyledi.

Vladimir Putin açıklamasında, “Daha güçlü hale geldik. Tarihi bölgelerimiz Rusya’ya geri döndü. Toplum gereksiz olan her şeyi terk ediyor ve gerçek, hakiki değerlere yöneliyor” cümlelerine yer verdi.

Putin Rus toplumunun, karşı karşıya olduğu ve kolektif çalışma gerektiren büyük ölçekli görevleri çözmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Putin: Rusya’nın egemenlik mücadelesi özgürleştirici bir nitelik taşıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın egemenlik savaşının ulusal kurtuluş niteliği taşıdığını, ülkenin bir uygarlık ülkesi olan Rusya olmanın yüce tarihsel hakkını savunduğunu söyledi.

Vladimir Putin Dünya Rusları Halk Konseyi’nde yaptığı konuşmasında, “Egemenlik için, adalet için verdiğimiz savaş, hiç abartısız, ulusal kurtuluş karakterine sahiptir. Çünkü biz halkımızın güvenliğini ve refahını savunuyoruz. Güçlü ve bağımsız bir uygarlık ülkesi olan Rusya olmak en yüce tarihsel hakkımızdır” sözlerini kaydetti.

Putin: Rusya kendi çıkarlarını savunma kararlılığını gösterdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün ve gelecek nesiller karşısındaki sorumluluğunu anlayan özgür bir halkın, bu halka hizmet etmeye çağrılan egemen gücün tek kaynağı olduğunu söyledi.

Putin, yaptığı konuşmada, “Bugünkü ve gelecek nesillere karşı sorumluluğunun bilincinde olan özgür bir halk, gücün, egemen gücün tek kaynağıdır; bu güç herkese, tüm halka hizmet etmek içindir, elbette birilerinin özel şirketine ya da birilerinin yabancı çıkarlarına hizmet etmek için değil” dedi.

Gerçekten özgür bir insanın her zaman yaratıcı olduğunu belirten Putin, yetkililer herkesin ülkeye, topluma ve insanlara fayda sağlama arzusunu desteklemektedir diyerek bunun ulusal çıkarlar doğrultusunda kalkınmanın temeli olduğunun altını çizdi.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *