Rus İstihbarat Direktörü’nden CIA Başkanı’nın Ankara’daki görüşmelerine ilişkin söylediklerine yanıt

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns’ün ABD’li ve Rus istihbarat yetkililerinin en son Ankara’da yaptıkları toplantıda Rus tarafının meydan okurcasına ve küstahça tutum ortaya koyduğu yönündeki sözlerine Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Direktörü Sergey Narışkin’den yanıt geldi.

İki buçuk saatten fazla süren görüşmenin rahat bir ortamda gerçekleştiğine ve anlam yüklü olduğuna dikkat çeken Narışkin, “Ve bu, taraflardan biri meydan okurcasına, kaba, küstahça davransaydı toplantının bu kadar sürmesi çok zor olurdu” vurgusunu yaptı.

Narışkin ayrıca Burns’e ‘hem çok deneyimli, becerikli bir diplomat hem de Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü görevinde belki de henüz pek fazla deneyimi olmayan bir meslektaşı olarak’ saygı duyduğunu sözlerine ekledi.

CIA Direktörü Burns, Rus meslektaşı ile geçen sonbaharda Ankara’da yaptığı görüşmenin ‘oldukça moral bozucu’ olduğunu söyleyerek, “Ayrıca Sayın Narışkin’in çok meydan okuyan bir tavrı vardı. Meydan okuma ve kibir duygusu” diye anlatmıştı.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *