Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Ukrayna’nın çöküşünden Batı sorumlu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’daki çözüme ilişkin Minsk anlaşmalarının uygulanmasını engelleyen Batılı ülkelerin Ukrayna’nın çöküşünden ve orada iç savaşın kışkırtılmasından doğrudan sorumlu olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna konulu oturumunda konuşan Lavrov, “Bugün öyle görünüyor ki, Batılı temsilciler demagojilerini açığa çıkaracak profesyonel tartışmalardan korkuyorlar ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden bahsederken, Paris’in ‘Fransız’ Mayotte’yi Komorlar Birliği’ne, Londra’nın Chagos takımadalarını terk etmesi ve Malvinas Adaları konusunda Buenos Aires ile müzakerelere başlaması gerektiğine ilişkin BM kararlarını unutuyorlar” dedi.

Lavrov, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ‘savunucularının’ Donbass’ın temel insan haklarına saygı garantisi koşulyla Ukrayna ile yeniden birleşmesini öngören Minsk anlaşmalarının anlamını hatırlamıyormuş gibi davrandıklarını belirterek, “Bunların uygulanmasını engelleyen Batı, Ukrayna’nın çöküşünden ve orada iç savaşın kışkırtılmasından doğrudan sorumludur” ifadelerini kullandı.

‘Küresel çatışma riski artıyor’

Lavrov, küresel bir çatışma riskinin arttığını vurgu yaparak, “Küresel bir çatışmanın riskleri artıyor. Rusya tam da bunları durdurmak, olayları barışçıl bir yöne çekmek için devletlerin egemen eşitliği, iç işlerine karışmama, toprak bütünlüğüne saygı ve halkların kendi kaderini tayin hakkı da dahil olmak üzere BM Şartı’nın tüm hükümlerine saygı gösterilmesi ve seçici olarak değil, bütünüyle ve birbiriyle bağlantılı olarak uygulanması konusunda ısrar etti ve ediyor” dedi.

‘BM Güvenlik Konseyi, yaptırımların insani sonuçlarını göz önünde bulundurmalı’

Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’nin kısıtlayıcı tedbirler içeren karar tasarılarını uygulamaya koymadan önce, yaptırımların insani sonuçlarını göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı.

Lavrov, “Bundan sonraki süreçlerde Güvenlik Konseyi’ne sunulan herhangi bir yaptırım tasarısının, Batılı meslektaşların ‘sıradan insanları etkilemeyeceği’ şeklindeki demagojik telkinleriyle değil, sonuçlarının BM insani yardım kuruluşları aracılığıyla değerlendirilmesinin sağlanması daha doğru olacaktır” diye konuştu. ​

‘ABD, Zelenskiy’ye Moskova ile diyalog yasağını kaldırma emrini verebilir’

Lavrov, Rusya’nın Ukrayna ile müzakereleri reddetmediğini, ABD’nin isterse Kiev’e Moskova ile diyaloğu yasaklayan kararnameyi iptal etme emrini verebileceklerini söyledi.

Lavrov, “Müzakerelerden şu anda bile vazgeçmiş değiliz; Devlet Başkanı Putin bunu son zamanlar da dahil olmak üzere birçok kez dile getirdi” diye konuştu.

‘Kiev’in barışa ulaşmak için bir plan önerdiğini ancak Moskova’nın buna karşılık hiçbir şey yapmadığını’ söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e hitaben Lavrov, Vladimir Zelenskiy’in müzakereleri yasaklayan bir kararname imzaladığını anımsatarak, “Eğer ABD müzakerelerle bu kadar ilgiliyse, o zaman Zelenskiy’e bu kararnameyi iptal edilmesi emrini vermesinin zor olmayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *