Rusya’nın ardından sıra Hindistan’ın: Ay’ın güneyine iniş yapan ilk ülke olmaya hazırlanıyor

Chandrayaan-3 başarılı olursa Hindistan, Ay’ın az keşfedilen güney kutbu yakınına inen ilk ülke olacak. Ana hedeflerinden biri, bilim insanlarının gelecekte Ay’da insan yerleşimini destekleyebileceğini söylediği su bazlı buzları keşfetmek.

Hindistan’ın girişimi, Rusya‘ya ait Luna-25′in aynı bölgeye inmeye çalışırken düşmesinden birkaç gün sonra gerçekleşiyor. Başarılı olursa, Ay‘a yumuşak iniş gerçekleştiren dördüncü ülke olacak; daha önce bunu başaran üç ülke ABD, Sovyetler Birliği ve Çin‘in hepsi ekvator çizgisine yakın bir yere inmişti.

Hindistan’ın 2019‘da Chandrayaan-2 misyonunu güney kutbu yakınına indirme girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı ve araç Ay’ın yüzeyine düşmüştü. Artık tüm gözler Chandrayaan-3’te. Uzay aracı, 14 Temmuz‘da Hindistan’ın güneyindeki Sriharikota Uzay Merkezi’nden kalkış yaptı.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün (ISRO) kurucusu Vikram Sarabhai‘nin anısına Vikram adı verilen iniş aracı, orta bölümünde Sanskritçe ‘bilgelik’ anlamına gelen Pragyaan adlı 26 kg’lık geziciyi taşıyor. İndiğinde, altı tekerlekli keşif aracı hareket etmeye başlayacak ve Ay yüzeyindeki kayaların ve kraterlerin etrafında dolaşarak gönderilecek önemli verileri ve görüntüleri toplayacak.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *