Sular durulmuyor: Irak İslami Direniş Örgütü’nden ABD misillemesine cevap geldi

ABD’nin Suriye ve Irak’taki İran Devrim Muhafızları Ordusu’yla bağlantılı milis grupları hedef aldığı hava saldırılarına İslami Direniş Örgütü’nden karşılık geldi.

Örgütten yapılan açıklamada, “Irak ve bölgedeki Amerikan işgal güçlerine karşı direnişimizi sürdüren ve Siyonist oluşumun Gazze Şeridi’ndeki insanlarımızı katletmesine yanıt veren Irak İslami Direniş Örgütü savaşçıları, 3 Şubat 2024 Cumartesi günü Kuzey Irak’ın Erbil kentindeki Amerikan işgal üssü Harir’e İHA yardımıyla saldırdı” dendi.

28 Ocak’ta Suriye-Ürdün sınırındaki Amerikan üssüne saldırı düzenlenmiş ve 3 ABD askeri ölmüştü.

ABD Başkanı Joe Biden, gece Suriye ve Irak’taki İran Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlı milis grupları hedef alarak Ürdün’deki üs saldırısına karşılık vermeye başladıklarını ve bu karşılığın kendi seçtikleri zaman ve mekanlarda süreceğini açıklamıştı.

ABD’nin Ortadoğu’da askeri bir çatışma peşinde olmadığını kaydeden Biden, bununla birlikte Amerikan askerlerini hedef alanlara karşılık vereceklerini vurgulamıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada da, ‘Suriye ve Irak’ta İran devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırısıyla vurulduğu’ bildirilmişti.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *