Tarihte bir ilk: FBI’dan MI5’e, 5 ülkenin ‘istihbarat liderleri’ Silikon Vadisi’nde buluştu

ABD, İngiltere, Kanada, Avusturalya ve Yeni Zelanda ülkelerinin istihbarat servisleri olan FBI, MI5, CSIS, NZSIS ve ASIO, yakın zamanda ABD’de ‘Beş Göz’ ittifakı olarak basına kapalı bir görüşme düzenledi.

Toplantının asıl amacının ‘Çin tehditi’ olduğunu belirten FBI Direktörü Christopher A. Wray, “Fikirlerimize, yeniliklerimize, ekonomik güvenliğimize ve nihayetinde ulusal güvenliğimize bundan daha geniş, daha kapsamlı bir tehdit oluşturan başka bir ülke yok” ifadelerini kullandı. Wray, Çin’in istihbarat yöntemlerinin ABD genelinde fikri mülkiyet haklarını, ticari sırları ve kişisel verileri çalma çabalarına tanık olduklarını söyleyerek, “Fortune 100 şirketlerinden, daha küçük girişimlere kadar her şeyden, tarımdan, biyoteknolojiden, sağlık hizmetlerinden, robot biliminden, havacılıktan, akademik araştırmalardan bahsediyoruz. Çin hükümetinin bilgi çalma çabalarıyla ilgili ABD’de yaklaşık 2 bin aktif soruşturmamız var” dedi.

‘Çin diğer tüm büyük ulusların toplamından daha büyük hack sistemine sahip’

Wray, Çin’in bütün büyük ulusların toplamından daha büyük ‘hack’ sistemine sahip olduğunu savunarak “Bu birçok açıdan yaşam tarzımıza yönelik bir tehdittir. Bu, Amerikalıların işleri, aileleri, Amerikalıların geçim kaynakları ve hırsızlıktan doğrudan etkilenen 5 ülkemizin her biri için aynı şey anlamına geliyor” dedi. Çin’in teknoloji casusluğuna karşı ortak mücadele için 5 ülke istihbarat başkanlarının bir araya geldiğini ve Silikon Vadisi’nde dev teknoloji şirketlerinin liderleriyle görüştüklerini belirten Wray, “Hepimiz bu toplantıya inovasyonlarımızı ve fikri mülkiyetimizi nasıl daha iyi koruyabileceğimizi bulmak amacıyla geldik” dedi.

‘Çin, geleneksek casusluğun çok ötesine geçiyor’

Kanada Güvenlik İstihbaratı Servisi Direktörü David Vigneault de Çin Halk Cumhuriyeti’nin, başka ülkelerde arazi ve şirket satın alınması gibi yolları da kullandığına işaret ederek Kanada’da casusluk amacıyla yapıldığını düşündükleri, Çin’in ülkedeki hassas, stratejik varlıklarına yakın yerleri ele geçirme girişimlerini engelledikleri bilgisini paylaştı.

Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı Başkanı Mike Burgess de bütün ülkelerin ‘stratejik avantaj’ için casusluk yaptığına işaret ederek “Ancak burada bahsettiğimiz davranış geleneksel casusluğun çok ötesine geçiyor. Bu çaptaki hırsızlık insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir olaydır” diye konuştu.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *