Washington’da İsrail Büyükelçiliği önünde bir ABD askeri Gazze için kendini ateşe verdi

ABD’nin başkenti Washington DC’de bulunan İsrail Büyükelçiliği önünde ABD Hava Kuvvetleri’nde aktif olarak görev alan bir asker kendini ateşe verdi. 25 yaşındaki Aaron Bushnell isimli asker kendini “Gazze’de gerçekleşen soykırıma daha fazla ortak olmak istemiyorum” diyerek yaktı.

ABD Hava Kuvvetlerinde aktif görevde olan Aaron Bushnell‘un protestosu ve kendini ateşe verdiği anda çekilen görüntüler sosyal medyaya yayıldı. Görüntüde, kamuflaj giyen Bushnell, kendisini ABD Hava Kuvvetlerinde aktif olarak çalışan asker olarak tanımlıyor ve “Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim” ifadesini kullanıyor.

Nefesi kesilene kadar ‘Filistin’e özgürlük’ diye bağırdı

İsrail’in Washington Büyükelçiliği’nin önüne yürüyen Bushnell, “Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerinin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil” şeklinde konuşuyor.

Büyükelçiliğin önüne gelen Bushnell, başından aşağı benzin döküyor ve kendini ateşe verdikten sonra, üst üste nefesi kesilene kadar “Filistin’e özgürlük” diye bağırıyor.

Kendisini yakan Bushnell öldü mü?

Büyükelçilik polisinin “Size yardımcı olabilir miyim?” dedikten sonra “Yere yat” şeklindeki sözleri duyulan görüntülerde, diğer polisin, “Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var” ifadesi yer alıyor.

Kendisini ateşe veren Bushnell’in, bölge hastanesine kaldırıldığını ve ağır yaraları nedeniyle durumunun kritik olduğu açıklanmıştı. Ancak olaydan kısa bir süre sonra Amerikan askerinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Norman Morrison’ı hatırlattı

Bushnell’in hayatını kaybettiği bu protesto, 2 Kasım 1965 tarihinde, Vietnam Savaşı‘nı protesto etmek için Pentagon binasında kendini yakan Norman Morrison’ı hatırlattı.

1933 doğumlu aktivist Morrison da benzer şekilde hayatını kaybetmişti.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *